| Name : | Shambulinga K.G |
| Age / Height : | 36years / 5ft 6in |
| Religion - Caste: | Hindu 2nd-Marrige |
| Subcaste: | PANCHAMASALI LINGAYATHRU |
| Weight : | 66 Kg - 70 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE(EEE) |
| Working as - Working in: | SOFTWARE ENGINEER | BANGALORE |
| Name : | Shambulinga K.G |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 6in |
| Weight : | 66 Kg - 70 K |
| Date of birth : | 9-2-1990 |
| Mother Tongue : | SRI SHAILA MALLIKARJUNASWAMY |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 9-2-1990 |
| Caste : | Hindu 2nd-Marrige |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Don know |
| Nakshatra / Star : | Ashlesha |
| Place of Birth : | DAVANGERE |
| Time of Birth : | 6;10PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | PANCHAMASALI LINGAYATHRU |
| Education : | BE(EEE) |
| Working as : | SOFTWARE ENGINEER |
| Working in : | BANGALORE |
| Annual Income : | Does not matter |
| Father's Name / Occupation : | Sri;Gurumurthi KR(Alive) / Agriculturalist |
| Mother's Name / Occupation : | Sri mati:Ratnamma K G(Alive) / Housewife |
| No. of Brothers : | 1 of 1 married |
| No. of Sisters : | 0 of 0 married |
| Looking Age : | 18 to 51 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 4in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | PANCHAMASALI LINGAYATHRU |
| Education : | BE |
| Occupation : | |
| Annual Income : | Does not matter |