| Name : | Sachin T.J |
| Age / Height : | 29years / 5ft 8in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | Veerashaiva Lingayathru |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | MSC in general chmistry,Rl scince Clg Belagavi |
| Working as - Working in: | Arcolab,Bangalore | Banglore |
| Name : | Sachin T.J |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 8in |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Date of birth : | 19-12-1997 |
| Mother Tongue : | Teru Malleshwara Yiriyuru(Bale Honnuru) |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 19-12-1997 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Mesha (Aries) |
| Nakshatra / Star : | Ashwini |
| Place of Birth : | Arcolab Bangalore |
| Time of Birth : | 10.57Pm |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Veerashaiva Lingayathru |
| Education : | MSC in general chmistry,Rl scince Clg Belagavi |
| Working as : | Arcolab,Bangalore |
| Working in : | Banglore |
| Annual Income : | 7 lakh to 8 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Janardhana(Alive) / Account In The C.A Office Chitrdurga |
| Mother's Name / Occupation : | BM Sheela(Alive) / HOUSEWIFE |
| No. of Brothers : | 1 of 1 married |
| No. of Sisters : | 0 of 0 married |
| Looking Age : | 25 to 28 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 5in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | VEERAHAIVA LINGAYATHRU |
| Education : | Mcom/MSc/MCA/MBA |
| Occupation : | ANY GOOD JOB |
| Annual Income : | Does not matter |