| Name : | Sangamesh Kannalli |
| Age / Height : | 29years / 5ft 10in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | HINDU GANIGARU |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE |
| Working as - Working in: | Senior Software Engineer | BANGALORE |
| Name : | Sangamesh Kannalli |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Fair |
| Height : | 5ft 10in |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Date of birth : | 29-10-1997 |
| Mother Tongue : | Paramananda |
| Complexion : | Fair |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 29-10-1997 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Kanya (Virgo) |
| Nakshatra / Star : | Asta |
| Place of Birth : | Kalburgi |
| Time of Birth : | 12;34PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | HINDU GANIGARU |
| Education : | BE |
| Working as : | Senior Software Engineer |
| Working in : | BANGALORE |
| Annual Income : | Above 12 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Basawaraj Kannalli(Not alive) / DOCTOR |
| Mother's Name / Occupation : | Anitha(Alive) / HOUSEWIFE |
| No. of Brothers : | 0 of 0 married |
| No. of Sisters : | 0 of 1 married |
| Looking Age : | 24 to 27 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | Below 3ft 6in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | HINDU GANIGARU |
| Education : | BE |
| Occupation : | Engineer |
| Annual Income : | Does not matter |