| Name : | Vinay Balganur |
| Age / Height : | 32years / 5ft 3in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | Panchamasali Lingayathru |
| Weight : | 46 Kg - 50 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE CS |
| Working as - Working in: | SOFTWARE ENGINEER | Bangalore |
| Name : | Vinay Balganur |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Fair |
| Height : | 5ft 3in |
| Weight : | 46 Kg - 50 K |
| Date of birth : | 27-7-1994 |
| Mother Tongue : | Paramanada |
| Complexion : | Fair |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | N/A |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 27-7-1994 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Meena (Prisces) |
| Nakshatra / Star : | Poorvashada |
| Place of Birth : | Davangere |
| Time of Birth : | 9.35 Am |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Panchamasali Lingayathru |
| Education : | BE CS |
| Working as : | SOFTWARE ENGINEER |
| Working in : | Bangalore |
| Annual Income : | Does not matter |
| Father's Name / Occupation : | Mallesh(Alive) / |
| Mother's Name / Occupation : | Viyaya(Alive) / Housewife |
| No. of Brothers : | 1 of 1 married |
| No. of Sisters : | 1 of 0 married |
| Looking Age : | 25 to 32 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 1in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | Hindu lingayath |
| Education : | BE/MBA/MCA |
| Occupation : | ANY GOOD JOB |
| Annual Income : | Does not matter |