| Name : | Sharath kumar malavalli |
| Age / Height : | 29years / 5ft 8in |
| Religion - Caste: | Hindu - Sadu Lingayath |
| Subcaste: | Muttinasavanthalaru |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE MECHANICAL |
| Working as - Working in: | Consultant (Disk) Management KPMG India Ltd. | Bangalore |
| Name : | Sharath kumar malavalli |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Average |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 8in |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Date of birth : | 6-6-1997 |
| Mother Tongue : | Bhrammalingeshwara |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Average |
| Blood Group : | B +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 6-6-1997 |
| Caste : | Hindu - Sadu Lingayath |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Mithuna (Gemini) |
| Nakshatra / Star : | Aridra |
| Place of Birth : | Sirasi |
| Time of Birth : | 11.48 PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Muttinasavanthalaru |
| Education : | BE MECHANICAL |
| Working as : | Consultant (Disk) Management KPMG India Ltd. |
| Working in : | Bangalore |
| Annual Income : | Above 12 lakh |
| Father's Name / Occupation : | S NMalavalli(Alive) / Rtd DV Conservator of Farest |
| Mother's Name / Occupation : | M S Sumangala(Alive) / Housewife |
| No. of Brothers : | 0 of 0 married |
| No. of Sisters : | 0 of 2 married |
| Looking Age : | 22 to 28 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 4in |
| Caste : | Hindu - Sadu Lingayath |
| Sub caste : | SADHU LINGAYATHRU |
| Education : | BE/ANY DEGREE |
| Occupation : | Must |
| Annual Income : | Does not matter |