| Name : | Shashikiran DC |
| Age / Height : | 30years / 5ft 8in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | Panchamasali Lingayathru |
| Weight : | 66 Kg - 70 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | Mtech (Hyd) |
| Working as - Working in: | Software Engineer 3 Devops @Lending kart. | Bangalore |
| Name : | Shashikiran DC |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Average |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 8in |
| Weight : | 66 Kg - 70 K |
| Date of birth : | 15-3-1996 |
| Mother Tongue : | Basavanna(Dambara mattur) |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Average |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 15-3-1996 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Dhanu (Sagittarious) |
| Nakshatra / Star : | Uttarashada |
| Place of Birth : | Davangere |
| Time of Birth : | 2.13 AM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Panchamasali Lingayathru |
| Education : | Mtech (Hyd) |
| Working as : | Software Engineer 3 Devops @Lending kart. |
| Working in : | Bangalore |
| Annual Income : | Above 12 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Chandrashekarappa (Alive) / Rice Merchant |
| Mother's Name / Occupation : | Veeramma(Alive) / Housewife |
| No. of Brothers : | 0 of 0 married |
| No. of Sisters : | 0 of 0 married |
| Looking Age : | 23 to 29 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 3in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | Lingayath |
| Education : | BE/M.TECH |
| Occupation : | Software Engineer/ |
| Annual Income : | Does not matter |