| Name : | Naveen L H |
| Age / Height : | 51years / 5ft 3in |
| Religion - Caste: | Hindu Vishwakarma |
| Subcaste: | Vishwakarma Achar |
| Weight : | 51 Kg - 55 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BFA MFA |
| Working as - Working in: | Photo Grapher Ladis PG | Davangere |
| Name : | Naveen L H |
| Marital Status : | Divorcee |
| Body Type : | Average |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 3in |
| Weight : | 51 Kg - 55 K |
| Date of birth : | 16-4-1975 |
| Mother Tongue : | Myloralingeshwara . |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Average |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 16-4-1975 |
| Caste : | Hindu Vishwakarma |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Vrishabha (Taurus) |
| Nakshatra / Star : | Mrugashira |
| Place of Birth : | Bangalore |
| Time of Birth : | 12.08 PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Vishwakarma Achar |
| Education : | BFA MFA |
| Working as : | Photo Grapher Ladis PG |
| Working in : | Davangere |
| Annual Income : | 5 lakh to 6 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Hanumanth Achar(Alive) / Rtd Principal |
| Mother's Name / Occupation : | Pramila (Alive) / housewife |
| No. of Brothers : | 0 of 0 married |
| No. of Sisters : | 0 of 0 married |
| Looking Age : | 41 to 49 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 1in |
| Caste : | Hindu - Other |
| Sub caste : | Only veg |
| Education : | ANY DEGREE |
| Occupation : | N/A |
| Annual Income : | Does not matter |