| Name : | Pavithra N |
| Age / Height : | 28years / 5ft 3in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | Panchamasali Lingayathru |
| Weight : | 51 Kg - 55 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE E&CE |
| Working as - Working in: | SOFTWARE ENGINEER | Bangalore |
| Name : | Pavithra N |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Fair |
| Height : | 5ft 3in |
| Weight : | 51 Kg - 55 K |
| Date of birth : | 9-5-1998 |
| Mother Tongue : | Hulagundhi seddeshwara shwamy |
| Complexion : | Fair |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 9-5-1998 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Kanya (Virgo) |
| Nakshatra / Star : | Chitta |
| Place of Birth : | Chitradurga |
| Time of Birth : | 12.15 PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | Panchamasali Lingayathru |
| Education : | BE E&CE |
| Working as : | SOFTWARE ENGINEER |
| Working in : | Bangalore |
| Annual Income : | Above 12 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Nagaraju(Alive) / Nut Bussiness |
| Mother's Name / Occupation : | Hemavathi(Alive) / housewife |
| No. of Brothers : | 1 of 1 married |
| No. of Sisters : | 0 of 1 married |
| Looking Age : | 26 to 33 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 5in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | Panchamasali Lingayatharu |
| Education : | BE/M.TECH/MS/MBA/MCA |
| Occupation : | Software Engineer/Govt. E |
| Annual Income : | Does not matter |